Blog Yazıları

Kanserli Evcil Hayvanları Besleme İpuçları

Beslenme, her zaman evcil hayvanlarımızın sağlığında bir rol oynar. Bununla birlikte, bir evcil hayvan hastalandığında, beslenme giderek daha önemli hale gelir. Veterinerlik dünyasında, bir hastalık sürecinin başlarında beslenmenin, hastaların hastanede kaldıkları süre içinde daha çabuk iyileşmelerine ve evlerine dönmelerine yardımcı olduğu gösterilmiştir.
Bir hayvanınız kanser olduğunda, birçok evcil hayvan ebeveynin bunu çevreleyen soruları vardır. Cevaplar her zaman net olmasa da, evcil hayvanınızın beslenme ihtiyaçlarını anlamak onu daha rahat tutmaya yardımcı olabilir.

Kanserli evcil hayvanların farklı yiyeceklere ihtiyacı var mı?

Kanser hastaları için tek bedene uygun bir beslenme yoktur. Kanserli evcil hayvanınız için en iyi yiyecek, dengeli, veteriner hekimliği ve evcil hayvanınızın hoşlandığı şeylerdir. Pişmiş yiyecekler uygundur, ancak bir veteriner beslenme uzmanının rehberliğinde geliştirilmelidir.
Birçok evcil hayvan sahibi, düşük karbonhidratlı veya ketojenik diyetlerle ilgili sorular sorar. Bu bilgi glikoz kanser hücrelerini “aç bırakmaya” çalışan insan çalışmalarına dayanmaktadır. Bununla birlikte, vücuttaki her hücrenin çalışması için glikoz gerekir. İnsanlarda veya veteriner hastalarında, düşük glikozlu bir diyetin tümör kontrolüne yardımcı olduğuna veya herhangi bir klinik fayda sağladığına dair klinik bir kanıt yoktur.

Yiyecekler daha fazla mı yoksa daha az mı verilmeli mi?

Evcil hayvanınızın kilosunu korumuşsa, yiyecek miktarı veya sıklığı açısından hiçbir değişiklik yapılmamalıdır. Bir evcil hayvanın kanser olması sonucu veya kanserle ilgili ikincil bir hastalık olarak kilo verebileceği bazı durumlar vardır. Bu gibi durumlarda, veteriner hekiminiz duruma özgü önerisi göre ilerlemek gerekir.
Bazı tümör tipleri, beslenme programlarında değişiklik gerektirir. Örneğin, bir hastanın mideyi etkileyen bir tümörü varsa, tıkanmanın önlenmesine yardımcı olmak için daha küçük, daha sık beslemelerin uygulanması önerilebilir.

Hangi yiyeceklerle iştahını açar hale getirebilirsiniz?

Evcil hayvanınızın kanseri varsa ve normal yemeğini yemeye istekli değilse, muhtemelen iyi hissetmediğini gösterir. Bu mide bulantısı, genel halsizlik, ağrı veya diğer faktörlere bağlı olabilir. Eğer evcil hayvanınız yemek yemiyorsa, bu veteriner hekim ile değerlendirilmeli ve birlikte yönetilmelidir.
Bazı durumlarda, bu faktörleri göz önünde bulundurarak, evcil hayvanınızın normal yemeğinin üzerine biraz ısıtılmış konserve yiyecek sunmak yararlı olabilir. Aromatikler ve yiyeceğin yumuşak yapısı (özellikle oral tümörleri olan hastalarda) faydalı olabilir.
Aksi takdirde, veteriner hekim tarafından onaylanmadıkça “pansumanlar” genellikle önerilmez. Bunlar, evcil hayvanınızın herhangi bir fayda sağlamadan normal dengeli beslenme alışkanlığını engelleyebilir.

Takviyeler yararlı olur mu?

İlaçların ve benzer takviye ürünlerinin, kansere yardımcı olduğuna dair sınırlı kanıtımız vardır.
Ancak radyasyon tedavisi alan evcil hayvanlar için, omega-3 yağ asitlerinin antioksidan özellikleri faydalı olmayabilir. Radyasyon tedavisi, kanser hücrelerine zarar veren ve öldüren moleküller yaratarak çalışır; bu nedenle, bir antioksidan tedaviyi etkileyebilir.

Ev yapımı veya çiğ yiyecekler kanserli evcil hayvanlar için faydalı mıdır?

Birçok aile ev yapımı bir diyet ile beslemeyi seçer ve bazı evcil hayvanlar kesinlikle buna bayılır. Uygun bir besin dengesi ve sağlıklı bir ürün listesi sağlamak için bir veteriner veya veteriner beslenme uzmanına danışıldığı sürece, kanserli evcil hayvanlarda ev yapımı diyetler için engel yoktur.
Bununla birlikte çiğ diyetler, özellikle kemoterapi alan evcil hayvanlar için şiddetle tavsiye edilmez. Kemoterapi evcil hayvanınızın bağışıklık sistemini azaltabilir ve çiğ diyetler önemli bir enfeksiyon riski oluşturur.

Veteriner beslenme uzmanı nasıl yardımcı olabilir?

Birçok akademik kurum, şu anda veteriner diyetisyenleri ile birlikte veteriner beslenme hizmetleri sunmaktadır. Evcil hayvanınız için sağlıklı bir pişmiş diyet tasarlamanıza yardımcı olabilir ve diğer beslenme sorularına yardımcı olabilirler.

01.12.2019