Blog Yazıları

Neden Köpeğim Horluyor?

Horlama, havanın boğaza girip çıkarken titreştiği sırada meydana gelir. Normal olarak, hava burun veya ağızdan, boğazın içine ve soluk borusundan aşağıya doğru akar. Havanın titreşmesine neden olabilecek birçok şey vardır.

Cins : Bulldogs ve Pugs gibi kısa burunlu ırkların horlama sorunları yaşama olasılığı çok yüksektir. Bu cins köpeklerin çoğu zaman yumuşak bir damağı vardır. Bu, ağzın arkasındaki dokunun çok uzun olduğu ve boğazın üzerine asılarak horlamaya neden olabileceği anlamına gelir. Tek başına horlamak sağlıkla ilgili bir sorun olmasa da, uzun yumuşak bir damak nedeniyle horlayan köpeklerin nefes almada zorluk çekmeleri ve hatta solunum sıkıntısına girmeleri daha muhtemeldir.

Obezite : Aşırı kilo, köpeklerin horlamasına neden olabilir. Boğazdaki fazla doku, zaten tehlikeye atılmış bir hava yoluna baskı yapan yağ gibi, horlamayı daha olası kılar.

Sinüs enfeksiyonu : Eğer sinüsler doldurulursa, içlerinden hava akmaz. Bu çalkantılı hava akımı boğaza ulaştığında titreyerek titreşir.

Alerjiler : Sinüs enfeksiyonu gibi alerjilerde iltihaplanma ve köpeğin horlamasına neden olan türbülanslı hava akımı oluşabilir. Bunun nedeni mevsimsel alerjenler veya sigara dumanı gibi iç mekan tahriş edici olabilir.

Horlama mutlaka bir endişe nedeni değildir. Horlayan birçok köpeğin hiçbir zaman ciddi nefes alma sorunları olmaz. Örneğin, bazı köpekler sadece belirli bir pozisyonda uyurken horlarlar.

Ancak, horlama daha ciddi bir problemin farkına vardığınız ilk işareti olabilir. Veterinerinize ayrıntılı bir fizik muayene yaptırmak en iyi çözüm yoludur.

04.12.2019