Blog Yazıları

Evcil Hayvanlar Ruh Sağlığımıza Nasıl Faydalı Olur?

Evcil hayvanınızla birlikte olduğunuzda, daha iyi bir ruh hali içinde olduğunuzu fark edebilirsiniz. Yapılan araştırmalara göre, hayvanların ruh sağlığımızı olumlu yönde etkilediğini ve etkilerin daha önce tespit edilenden daha geniş kapsamlı olduğunu göstermektedir.
İnsan-hayvan etkileşimlerinin kaygı, depresyon, yalnızlık ve sosyal izolasyon belirtilerini azalttığı ve sosyal etkileşimleri, mutluluğu ve genel sağlığı arttırdığı tespit edilmiştir.
İşte evcil hayvanların zihinsel sağlığımıza fayda sağlayabileceği dört yol.

Yalnızlığı Azaltırlar

Yalnızlık, depresyon, kardiyovasküler hastalıklar ve diyabet dahil olmak üzere çeşitli zihinsel ve fiziksel rahatsızlıklarla bağlantılı olan modern bir salgındır.
Elbette hayvanlar kendi başlarına harika yoldaşlardır, ancak aynı zamanda sosyal engelleri yıkmaya yardımcı olan kanallardır. Apollon, “Bizi kanepemizden ya da yataktan çıkarır ve köpek parkında, mahallede ya da evcil hayvanlarla ilgili sosyal olaylarda olsun, başkalarıyla etkileşime girmemizi sağlar” diyor. “Sosyal kaygı için, bizi başkalarıyla bağlantıya sokma korkusunu azaltarak rahatlık alanımızdan çıkmaya zorluyor.”
Yapılan çeşitli araştırmalarda bu sonucu destekler nitelikte.

Dikkatli Olmamıza Yardım Ediyorlar

Hayvanların çevresinde olmak, daha dikkatli olmamıza yardımcı olabiliyor.
“Telefonumdaydım ve meşguldüm ve kendimi 'Acele et, çabuk ol' diye düşünmeye başladım - ama sonra gerçekten sevimli bir şey yaptı,” diye hatırlıyor. “Düşündüm, vay, burada kendi meşgul dünyama yakalandım, farkındalığı gözden kaçırdım ve şimdiki anın tadını çıkarıyorum. Hayvanlar şu anda oldukça iyi yaşıyorlar. ” diyebiliyoruz.

İstikrar Sağlıyorlar

Meşgul modern dünyamızda evcil hayvanlar bir güvenlik ve süreklilik duygusu sunabilir.

Kaygıyı Azaltmaya Yardımcı Olabilirler

Yapılan bir çalışmada, travma sonrası stres bozukluğu olan askeri gaziler eğitimli hizmet köpekleriyle eşleştirildiğinde semptomlarında azalma görülmüştür. Gözlemlenen faydalar arasında depresyon hissinin azalması, daha yüksek yaşam doyumu düzeyleri ve artan esneklik sayılabilir.

Dezavantajları ve Önemli Hususlar

Evcil hayvanların her zaman faydalı olmadığına da dikkat çekmek önemlidir. Hayvan sahipliğinin ruh sağlığı üzerindeki olumlu etkilerine odaklanıyoruz, ancak olumsuzluklar da olabiliyor. Bir evcil hayvana bakım ile ilgili masrafların, özellikle zor bir evcil hayvana sahipseniz, kaygıyı daha da arttırabilir. Bir evcil hayvanı sahiplenmeden önce, evinizin ve rutininizin yeni aile üyelerinizin evcil hayvan sahiplenme isteğinde kararlılığından emin olmak önemlidir.

 

06.12.2019